אי פיריון והפריה חוץ גופית

1.      אי פוריות:
אי פוריות מוגדרת ככישלון של הזוג להיכנס להריון לאחר שנה של קיום יחסי מין ללא אמצעי מניעה. בעיה זו הינה שכיחה וקיימת אצל כ- 15% מהזוגות. אי פוריות ראשונית הינה כאשר האשה לא הרתה מעולם ואי פוריות משנית הינה כאשר האשה הרתה בעבר ואינה מצליחה להרות שוב. אי פוריות יכולה להיגרם כתוצאה מהפרעת ביוץ, בעיה מכנית (בעיה חצוצרתית), תת-פוריות הגבר וסיבה לא ידועה.

2.      תסמונת שחלות פובליציסטיות:
זוהי קרוב לוודאי התסמונת האנדוקרינית השכיחה ביותר אצל נשים והסיבה השכיחה ביותר לאי פיריון על רקע של בעיית ביוץ. מדובר על שלושה מאפיינים עיקריים הכוללים :

א.      וסתות לא סדירות

ב.       שחלות במראה פוליציסטי - בעלות מבנה מורפולוגי המאופיין במספר רב של זקיקים קטנים בהיקפם ונפח מוגדל.

ג.        עדות קלינית (לדוגמא שעור יתר) או מעבדתית של עודף אנדרוגנים (הורמוני מין זכריים).

 

3.      בעייה מכנית (חצוצרתית) לאי פריון:
בעיה זו מהווה כ 20% מבעיות אי פיריון , מדובר בעיקר בבעיה הקשורה לתקינות החצוצרות המונעת מפגש בין הזרע לביצית ובהמשך מעבר הביצית המופרית לחלל הרחם. לעיתים רחוקות יותר, בעיה בחלל הרחם כגון הדבקויות תוך רחמיות, שרירנים או מחיצה עלולים לגרום לבעיית פיריון.                

 

4.      תת פוריות הגבר:
עד כ 50% מבעיות אי פיריון הן על רקע זכרי (בעיית זרע). בדיקת הזרע היא בדיקה חשובה ביותר ומטרתה לברר האם קיימת בעיה באיכות וכמות  הזרע העשויה להסביר את אי הפוריות. בבדיקת הזרע אנו מקבלים מידע על ריכוז תאי הזרע, איכות התנועה והמבנה של תאי הזרע. יש להימנע מקיום יחסים 2-3 ימים לפחות טרם הבדיקה, אך לא יותר מ 10- ימים. במידה ובדיקת הזרע אינה תקינה מומלץ לחזור עליה שוב לאחר חודש אחד, לפחות.

 

5.      צילום רחם וחצוצרות:
בדיקה זו מדגימה את מבנה חלל הרחם והחצוצרות. הבדיקה מאפשרת לזהות בעיות בחלל הרחם (כגון הידבקויות, שרירנים, פוליפים ומבנה חריג של הרחם), חסימת חצוצרות והדבקויות באגן באזור החצוצרות. יתכן ויש לצילום הרחם גם אפקט טיפולי וניתן לראות שיעור הריונות גבוה יותר בתקופה שלאחר צילום הרחם.

 

6.      היסטרוסקופיה:
בדיקה זו מאפשרת תצפית ישירה לתוך חלל הרחם על מנת לבדוק האם יש בעיה תוך רחמית הגורמת לאי פריון. הבדיקה מבוצעת ללא צורך בהרדמה בתנוחה זהה לבדיקה גניקולוגית רגילה. במידה ויש בבדיקה ממצאים המחייבים התערבות ניתוחית: מבצעים בהמשך היסטרוסקופיה ניתוחית בהרדמה כללית (בדרך כלל) בבית חולים.

7.      טיפול באיקקלומין:
איקקלומין היא תרופה הנמצאת בשימוש נרחב בטיפולי פוריות מזה כחמישים שנה. הטיפול בתרופה ניתן במצבים בהם קיימת הפרעה בביוץ, ובמקרים בהם אנו מעוניינים להשיג גירוי קל של השחלות ליצירת זקיקים . התרופה נלקחת בבליעה למשך 5 ימים והשימוש בה פשוט ובטוח יחסית. בדרך כלל מתחילים את נטילת התרופה ביום החמישי למחזור למשך חמישה ימים.
ייתכנו תופעות לוואי קלות לתרופה כגון: גלי חום ותחושת נפיחות בבטן. תופעת לוואי נדירה אך משמעותית יותר היא הפרעה זמנית בראיה - במקרה כזה יש  להפסיק את נטילת התרופה. 
 

 

8.      טיפול בגונדוטרופינים:
גונדוטרופינים הם הורמונים FSH ו- LH המופרשים מבלוטת יותרת המוח ואחראים לגירוי והתפתחות הזקיקים בשחלה.  במסגרת טיפולי הפוריות אנו משתמשים בזריקות  FSH  במצבים בהם יש הפרעה בביוץ, ובמקרים בהם אנו מעוניינים להשיג גירוי מוגבר של השחלות ליצירת זקיקים.
כיום נמצאות בשימוש מספר תרופות: גונאל-אף ופיורגון המכילות
FSH ומיוצרות בשיטת ההנדסה הגנטית. מנוגון ומנופור המכילות FSH ו- LH.
התרופות ניתנות בזריקה תת עורית בדרך כלל החל מהיום השלישי עד החמישי למחזור למשך של
7-14 יום.

 

9.      השבחת זרע והזרעה תוך רחמית (Intra Uterine Insemination - IUI):
ביחסי מין רגילים רוב תאי הזרע נותרים בנרתיק ורק חלק קטן מהם מוצא דרכו דרך צוואר הרחם לחלל הרחם ולחצוצרה, שם מתקיימת ההפריה. מטרת ההזרעה התוך רחמית היא להגדיל באופן משמעותי את מספר תאי הזרע אשר יגיעו לאזור ההפריה בחצוצרה. טרם ההזרעה מבצעים "השבחת זרע", תהליך הכולל מיצוי תאי הזרע התקינים והפרדתם מנוזל הזרע שאינו מומלץ להחדרה ישירות לחלל הרחם.  בהזרעה תוך-רחמית, הזרע מוזרק בעזרת צינורית דקיקה ישירות לחלל הרחם ומשם דרכו לחצוצרה קצרה. הזרקת הזרע היא פעולה פשוטה ובמרבית המקרים אינה כרוכה בכאבים.

 

10.  הפריה חוץ גופית (In Vitro Fertilization - IVF):
טיפול זה מתבצע במקרים בהם הסיכוי להשיג הריון במסגרת טיפולי פוריות רגילים הוא קטן מאד, או שאינו קיים כלל(לדוגמא חסימת חצוצרות דו צדדית). כמו-כן מבצעים הפריה חוץ-גופית במקרים בהם לא הושג הריון לאחר סדרת טיפולי פוריות, כפי שתוארו לעיל.
בשלב הראשון מזריקים זריקות גונדוטרופינים על מנת להשיג גירוי מוגבר של זקיקים וכאשר מגיעים לבשלות של הזקיקים (מעקב באמצעות בדיקות דם ו
US ) שואבים את הביציות בדרך כלל בהרדמה כללית  ומפרים אותן מחוץ לגוף עם זרע בן הזוג, ולאחר מספר ימים מחזירים עוברים לחלל הרחם ללא צורך בהרדמה.

 

11.  טיפולי מיקרומניפולציה ICSI - Intra Cytoplasmic Sperm Injection)):
טיפול זה נועד לשפר את סיכויי ההפרייה של זרע באיכות ירודה או במקרים בהם שיעור הפרייה נמוך בזרע בעל איכות תקינה. תחת מיקרוסקופ מבוצעת פתיחת המעטפת של הביצית והזרקת תא זרע בודד אל מתחת למעטפת זו ישירות אל תוך הציטופלזמה של הביצית על מנת לגרום להפרייה.

 

12.  אבחון טרום השרשתיPGD - Pre-implantation Genetic Diagnosis) ):
שיטה זו מיושמת בזמן הפרייה חוץ גופית, במקרים בהם ידועה מחלה גנטית אצל ההורים, ניתן לקחת מהעובר תא אחד או שניים בהיותו בשלב התפתחות של 4 - 8 תאים, ובהם מבוצעת בדיקת האבחון של המחלה התורשתית. לאחר ביצוע האבחון הגנטי מוחזר/ים העובר/ים שנמצאים בריאים לחלל רחם האישה. 

 

 

 

 

דרונט בניית אתרים