גינקולוגיה אונקולוגית

1.      וירוס הפפילומה האנושי (HPV) :
נגיף המועבר בעיקר במגע מיני, עורי או בדרך הפה. יש לוירוס מעל 100 זנים, כ- 30 מהם יכולים לפגוע באיברי המין ולגרום להווצרות של יבלות, שינויים טרום סרטניים וסרטניים. הם מחולקים לזנים בעלי סיכון גבוה (בעיקר 16 ו-18) ובעלי סיכון נמוך (בעיקר 6 ו-11) לפי יכולתם לגרום לשינוי סרטני.

2.      קונדילומה:
יבלת עורית באזור אברי המין הנגרמת על ידי וירוס הפפילומה האנושי בעיקר על ידי הזנים שבסיכון נמוך. אלו בליטות עוריות קטנות שיכולות להתפשט מקומית ולגרום לאי נוחות וגרד. הטיפול לרוב על ידי תכשירים מקומיים או אידוי בלייזר.

3.      CIN (Cervical Intraepithelial Neoplasia):
שינויים טרום סרטניים בצוואר הרחם הנגרמים על ידי וירוס הפפילומה האנושי. מחולקים לפי דרגת מעורבות שכבות התאים ל- I - מינימלי, II - ביניים ו- III - חמור, כאשר כל שכבות התאים מעורבות.ב- CIN III לרוב מטפלים על ידי כריתת לולאה של האזור הלא תקין על מנת למנוע התפתחות לממאירות.

4.      כריתת לולאה של צוואר הרחם (large loop excision of transformation zone  LLETZ:):
שיטת טיפול בשינויים טרום סרטניים של צוואר הרחם. זהו חיתוך וכריתה של האזור הלא תקין בצוואר הרחם בעזרת מחט חשמלית. לרוב הפעולה מבוצעת בהרדמה מקומית.

5.      קולפוסקופיה:
בדיקה אופטית של חלקו החיצוני של צוואר הרחם בעזרת מכשיר דמוי מיקרוסקופ (קולפוסקופ) העוזר להתבונן על אזור המעבר של צוואר הרחם בהגדלה. בדיקה זו מבוצעת לרוב כאשר תשובת בדיקת הפאפ איננה תקינה, ויש חשד לשינויים טרום סרטניים. הקולפוסקופיה גם מאפשרת ביצוע ביופסיה לאבחנה מדויקת.

6.      משטח פאפ:
בדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן צוואר רחם. זהו משטח הנלקח מצוואר הרחם במהלך בדיקה גינקולוגית. הבדיקה אינה כואבת ומבוצעת במהלך הבדיקה הגינקולוגית. החומר שנלקח מצוואר הרחם מעובד ונצבע בצביעת פאפ הקרויה ע"ש ד"ר פאפניקולאו, רופא אמריקאי-יווני, ממציא הצביעה. אם יש תאים לא תקינים, טרום סרטניים או סרטניים הם יתגלו במשטח.

7.      סרטן צוואר רחם:
גידול סרטני המופיע בחלקו החיצוני או הפנימי של צוואר הרחם. הגורם לו הוא בעיקר  וירוס הפפילומה האנושי מהזנים שבסיכון גבוה (16,18). התלונה השכיחה היא דימום לרוב לאחר קיום יחסי מין וכאבים בבטן תחתונה. הטיפול תלוי בשלב המחלה ויכול להיות כירורגי (כריתת רחם נרחבת והוצאת בלוטות לימפה) או שילוב של קרינה לאגן וכימותרפיה. סרטן זה נגיר יחסית אצל נשים יהודיות.

8.      סרטן רירית רחם:
גידול סרטני של החלק הפנימי של הרחם. זהו הגידול הגינקולוגי השכיח ביותר בנשים בישראל ולרוב מופיע בעשור ה- 6 לחיים. התלונה העיקרית היא דימום והטיפול לרוב ניתוחי-כריתת רחם, שחלות ובלוטות לימפה.

9.      סרטן שחלות:
גידול סרטני של השחלות. לרוב מופיע בעשור ה- 6 לחיים. היות ולסרטן זה אין סימנים מקדימים הוא מאובחן לרוב במצב מפושט בחלל הבטן ואז התלונה העיקרית הינה כאבי בטן ותפיחות. הטיפול לרוב הוא שילוב של ניתוח כריתת גידול מרבית (כולל שחלות ורחם) וטיפול כימותרפי.

10.  סרטן צפק ראשוני:
גידול סרטני שמקורו בקרום העוטף את חלל הבטן. דומה מבחינה ביולוגית לסרטן שחלה, מתפשט כמוהו בחלל הבטן ולכן הטיפול בו זהה מבחינת הניתוח והכימותרפיה.

11.  BRCA:
כינוי לקבוצת גנים (העיקריים הם:
BRCA1 ו- BRCA2) הממלאים תפקיד חשוב בתא בתיקון נזקים לחומר הגנטי (DNA). מוטציות בגנים אלו מונעות תיקון כזה וחושפות את התא לשינוי סרטני בעיקר סרטן שד וסרטן שחלה. בקרב יהודיות אשכנזיות שכיחות מוטציות בגנים אלו גבוה מאשר באוכלוסיות אחרות ולכן בהם הסיכון להתפתחות סרטן שחלה, חצוצרה וצפק גבוהים יותר.

12.  סרטן עריה:
גידול סרטני המופיע על עור הפות. בדרך כלל מופיע בנשים בעשור ה- 7 לחייהן. בכ- 50% מהמקרים נגרם על ידי וירוס הפפילומה האנושי. התלונה השכיחה היא של הופעת גוש וגרד. הטיפול הוא לרוב ניתוחי- כריתה נרחבת של הנגע והוצאת בלוטות לימפה מהמפשעות.

דרונט בניית אתרים